Kultura

LESKOVAC: Počeo Festival književnosti „Think Tank Town“

Ovogodišnji leskovački 16. Festival književnosti „Think Tank Town“ posvećen je etici i estetici. Ovom prilikom festival je otvorio Zoran Predin koji je predstavio svoju knjigu „Mongolske mrlje“. Leskovčani su dobili priliku da kroz razgovor sa samim autorom upoznaju i njegov književni opus, iako je on mnogo poznatiji kao lider rok benda Lačni Franc, sa kojima je nastupao još od 80-ih godina prošlog veka. „Ja sam potražio novu slobodu u literaturi. Jednostavno, u tekstovima pesama, pogotovo u formatu koji vlada poslednjih 15 godina, ta tri minuta su nekako ubila poruke pesama. U tih šturih tri minuta, sa 40-ak reči teško možeš nešto duboko, lepo i na pravilan način reći. Zato sam na neki način pobegao iz kantautorstva u literaturu, u kojoj su mi na volju sve reči ovoga sveta. To ne znači da više neću pevati svoje pesme niti pisati nove, ali za neke ideje i neke nove stvari mi je, za sada, literatura dobro došla poklonivši mi neku novu slobodu. Što se tiče samih medija, radio tanica, tv satnica, video spotova, većina stvari iz sveta muzike je potpuno pod uticajem političke korektnosti. Nema više humora, erotike, nema više nekih stvari na koje smo navikli u 80-im…“

Direktor festivala Saša Stojanović kaže da će sa učesnicima festivala pokušati da kroz sve programe provuku večna pitanja etičnog i estetskog. Stojanović je prokometarisao i da se festival održava u lokalnom kafiću. Naš festival se već 16 godina održava prvog vikenda u oktobru i to u petak i subotu, pa molim sve kulturne delatnike da to uzmu u svoje kalendare i prate. Mi nismo mogli da dobijemo prostor iako smo potpomognuti od grada Leskovca, na čemu se zahvaljujemo. Međutim, očigledna je nekoordinanost kalendara kulturnih dešavanja i to je jedan od razloga što mi biramo alternativni pravac.“

Ovom prilikom na temu etike i estetike govorili su Šimon Cubota, Katarina Pantović, Luka Stojanović i Kika Stojanović, kao i novinari Željko odrožić, Nikola Krstić, Bojan Tončić i Dragan Stošić.

Categories: Kultura

Leave a Reply