

Zbog povoljnih vremenskih uslova pečurke u šumama na jugu Srbije su rodile za pamćenje. To je izmamilo mnoge porodice sa ovoih prostora da se organizuju i obezbede sebi zaradu. U berbu pečuraka idu cele porodice, a zarađeni novac uglavnom koriste za školovanje dece, godišnji odmor ili lečenje u ovdašnjim banjama.
Neke porodice iz Grdelice, Vlasotinca, Lopušnje, Jastrepca, Tulova, Kozara, Gradišta, sela Ruplje kod Predejana tokom godine od 200 do 250 dana beru pečurke u šumama na planini Čemernik i oko Vlasinskog jezera. Cena suvih pecuraka je tri do cetiri puta veca. Pojedini domaćini nikada nisu imali stalan posao, a prodajom pečuraka uspeju da izdržavaju višečlane porodice. Deca u planinskim selima na jugu Srbije letnji raspust koriste da pomognu roditeljima. Kada vremenske prilike pogoduju rastu pečuraka, srećni berači mogu za jedan dan sakupe i do 20 kilograma vrganja. Deo prodaju u svežem stanju, a deo suše.
Otkupljivači znaju skoro sve berače i dolaze im kući da preuzmu pečurke. Oni beračima za kilogram pečuraka plaćaju 1,2 do 2 evra za kilogram prvoklasnog vrganja. Isti taj vrganj se može pronaći i u supermarketima u Nemačkoj gde pakovanje od 250 grama košta 7 do 10 evra. U Srbiji se godišnje ubere oko 1.500.000 kg vrganja i lisičarke, a oko 60 odsto se proda u zemljama Evropske unije.
Categories: Ekonomija