Ekonomija

Kao svojevremeno kad je Petar Tutavac napustio PIK ‘’Toma Kostic’’ i produkt ‘’plazma’’ odneo u Požarevac, M.J. tehnolog iz Leskovca plasirao ‘’paskuricu’’ u Nemačkoj – Znanje je formula za uspeh

M.J. je pre skoro tri godine otišao u Nemačku. Kada je za vreme novogodišnjih praznika boravio u Leskovcu, bio je prijatno iznenadjen kada je sa roditeljima, u rafu uglednog lanca trgovine ugledao proizvod koji je on uradio (pronašao). Na pitanje koleginica i kolega sa leskovačkog Tehnološkog fakulteta kako je uspeo da pronadje posao on je kratko odgovorio: „U Nemackoj ti ne treba rodjak, poznanik ili stranka za posao. Samo znanje“ Statistika, medjutim, kaže da 13 opstina Jablaničkog i Pčinjskog okruga  svake godine napušta sve više ljudi, u potrazi za boljim poslom, prilikama, ali i kvalitetom života uopšte. Naročito je to slučaj sa mladima, koji su svesni funkcionisanja i manjkavosti sistema, već odavno spakovali kofere. Jedan od njih je M.J. iz Leskovca koji je nakon osnovnoškolskog, srednjoškolskog  i fakultetskog obrazovanja u Leskovcu.      -Kroz studije na fakultetu prehrambenog smera težio sam ka tome da se izgradim kao pojedinac koji će moći funkcionisati u našem sistemu, društvu i doprineti istom. Nakon četiri godine uspešnih studija i diplomiranja na red su došli i konkursi. Jedan za drugim, gde dobijam jasniju sliku kako funkcioniše naše društvo, veli ovaj mladi stručnjak i dodaje kako je nakon završetka školovanja postao svestan činjenice da se u našem društvu više gleda podobnost, nego stručnost, a zapošljavanje se bazira na naštimovanim konkursima i stranačkim upravljanjima.  Valja, medjutim, reći, da je meni kao i mnogim drugima u istoj situaciji bilo jasno da je pri zapošljavanju bolje imati titulu “rođaka”, prijatelja, poznanika iz neke stranke nego bilo koju akademsku titulu. Upravo zbog toga odlučio se da ode u Nemačku. Obrazovanje mu je bilo prioritetno kada je otišao, a trenutno radi kao tehnolog u vrhunskoj kompaniji za proizvodnji hrane.  – Olakšavajuća okolnost je naravno bila poznavanje jezika. Poučen iskustvom ovaj put sam se odlučio za nešto što se traži na tržištu rada. Hrana je prioritet svuda u svetu, posebno zdrava i organska bez aditiva, pa sam se usmerio uglavnom na to, govori naš sagovornik i dodaje da je to doprinelo da plasira ‘’paskuricu’’ specijalitet svoje bake Smilje.  Ovaj tradicionalni proizvod koji nosi sasvim drugo ime je postao hit u mnogim evorpskim marketima. Uskoro ovaj mladi leskovčanin usavršava  još jedan organski proizvod iz baka Smiljine kuhinje. Podsetimo da je prema već zvaničnim informacijama trenutno skoro 120.000 ljudi van Jablaničkog i Pčinjskog okruga. Možemo iz svih uglova gledati zašto ljudi odlaze, ali ono što saznajemo kada izvorno pričamo sa ljudima koji odlaze, a koji nam se javljaju, jeste to da jednostavno gube strpljenje i očekuju nešto bolje, a toga ovde nema. Nisu to više samo ekonomski razlozi. Imamo mnogo primera ekonomski stabilnih porodica, koje odlaze jer ne vide budućnost svoje dece ovde. Zbog raznih političkih pritisaka i igara, jer političari se zabavljaju i nude takve događaje, u kojima smo mi tu samo kao masa koja to trpi. Mladi odlaze, jer neće to da trpe, jer se do 30. godine može i razmišljati o nekoj perspektivi, a ljudi odlaze u trenutku kada im dosadi čekati. Posebno je problem hiperprodukcije kadrova, pa ne čudi da ljudi idu. A mediji se i dalje bave prenosom priča ko se od političara sastao i šta je govorio. To je samo fino pozorište, u kojem su oni glavne uloge, a mi pratimo šta se dešava. Naš sagovornik napominje, kako je on pronašao sebe u novoj sredini, a da će mu uskoro biti mnogo lakše jer mu se u Nemačkoj pridružila devojka sa kojom je u vezi iz studentskih dana. Ona je dobila posao i uskoro sledi vencanje… NAPOMENA: Bez saglasnosti kompanije ne objavljujemo lične podatke sagovornika

Categories: Ekonomija

Leave a Reply