Kultura

Prvi ženski romski bend na svetu “Pretty Loud”: Muzikom za ravnopravnost i bolje sutra

Angažovani tekstovi pesama uz kombinaciju repa, hip-hopa i romske muzike, kao i tradicionalni i moderni ples, ono je što prvi ženski romski bend na svetu “Pretty Loud” čini prepoznatljivim.

Čini ga 12 djevojaka od 14 do 27 godina iz Niša i Beograda. Tokom sedam godina rada, kvalitet su dokazale i nastupom u Londonu, a vježbaju s istim entuzijazmom kao na početku. Ekipa novinara posjetila je probu niškog dijela benda.

Glasno i jasno pevaju o najvećem problemu u svojoj zajednici – ranoj udaji od koje žele da odvrate sve svoje vršnjakinje. U pesmi “Nemam dva života” govore da devojka, i pored toga što je zaljubljena, ne treba da stane pred matičara pre nego što ostvari i svoje druge snove – da završi školu, stekne životno iskustvo, zaposli se…

Ove devojke ruše stereotipe. Svetu na engleskom, romskom i srpskom jeziku poručuju da diskriminaciji Roma i kršenju ženskih prava nema mesta. Za sebe i nove generacije traže društvo koje ih uvažava i u kom se poštuje jednakost.

Zlata Marinković ide u drugi razred Medicinske škole, a bendu se priključila još kao desetogodišnjakinja.

– Tad još nismo bile aktivne zato što smo bile mlade, ali smo uspele, već dve godine nam traje popularnost. Ljudi su se zainteresovali za nas, pogotovo mladi kojima se i obraćamo svojim pesmama – kaže Zlata.

Muzika je, dodaje, njen život i ono što je pokreće, ali i ono što može promeniti svet nabolje.

– Ovde sam došla zato što sam uvidela kakva je bila situacija kod nas Roma. Bila je česta rana udaja, a meni se to uopšze nije svidelo. Dopala mi se ideja da pišemo tekstove o temama koje nas inspirišu i tako pomognemo drugima – govori ona.

Dodaje da svaka devojčica i žena treba da ima svoj glas, pravo na obrazovanje, svoj stav i izbor.

– To je zapravo ono o čemu pišemo i pevamo, a muzika je nešto najlepše kroz šta može da se iskaže neka poruka. Rep je baš slušan u 21. veku i mi s njim mešamo svoju tradicionalnu muziku. To jako dobro prolazi kod naše populacije, a ples je nešto što još od malih nogu znamo, što svi imamo. Osećamo taj merak – priča Zlata.

Njena drugarica Anastasija Amzić, maturantkinja Građevinske škole, deo je grupe od 11. godine i tu je, kaže, pronašla svoj talenat. Najveća podrška stiže od roditelja.

– Njima se jako sviđa to što radimo, što završavam srednju školu, što ću možda da upišem i fakultet. Sviđa im se što dolazim ovde i što radimo nešto za nas – žene, a nismo se, naprimer, udale i ne radimo neke loše stvari – govori Anastasija.

Bend je nastao na muzičkim radionicama organizacije GRUBB koja od osnivanja 2006. godine u centrima u Nišu i Beogradu organizuje edukativne i umetničke programe za romsku decu i mlade u Srbiji.   

– Bend je nastao spontano 2014. godine. Pohađale su redovne mešovite muzičke radionice, i pošto su zaista imale puno toga da kažu, a nisu imale mogućnosti i vremena od muških, jer nas je bilo previše na jednoj radionici, došle su na ideju da izdvojimo radionice. Počeli smo s pesmom, dve, tri i onda se pokazao uspeh na kraju – kaže Albert Zekić.

Od osnivanja benda do danas vidi napredak u razmišljanju mladih.

– To se promijenilo i mlađi sada razmišljaju šire nego pre, tako da je sada prava prilika da devojke kažu to što imaju jer će ih mlađa populacija sad prihvatiti – smatra Zekić.

Želje devojaka iz benda “Pretty Loud” u junu prošle godine čule su se daleko – tada su nastupile u glavnom programu festivala “Women of the World” u Londonu. Dok priželjkuju još internacionalnih nastupa, pripremaju koreografiju za spot čije se snimanje uskoro očekuje. Jednom od pesama poručuju:

– Sve što radimo, radimo za buduće generacije žena koje će doći poslije nas i koje treba da imaju veću ravnopravnost nego što je mi danas imamo. Agencije i portali

Categories: Kultura

Leave a Reply