Povodom godišnjice uvođenja epidemioloških mera zbog pojave koronavirusa, Zagreb i četiri hrvatska grada pridružila su se protestnim okupljanjima “Svetska povorka za slobodu, mir i ljudska prava” koja se održavaju u još 40-ak država sveta, javlja Anadolu Agency (AA).
U Zagrebu je okupljanje, uz nadzor policije, započelo u podne na Trgu Kralja Tomislava, odakle su protestanti u dugačkoj koloni krenuli prema Trgu bana Jelačića, noseći transparent “Stop nametanju cjepiva i stožerske diktature” uz simbol zabrane cepljenja.
Na okupljanju koje je brojilo najmanje petsto protestanta, gotovo niko nije nosio zaštitnu masku, a uz glavni slogan “Dosta je”, protestanti su nosili brojne transparente s porukama: “Zdrav razum je naš razum”, “Neovisna znanost je naša znanost”, “Slobodni mediji su naši mediji”, “Cijepljenje neispitanim cjepivom je bioterorizam”, “Dišemo punim plućima”, “Političku elitu hrani farmakomafija”, “Probna cjepiva, ne hvala” itd.
Govornici koji su se obraćali okupljenima putem megafona iznosili su tvrdnje da im Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske svojim epidemiološkim merama krši osnovna ustavna i ljudska prava kao što su “pravo na slobodu, pravo na disanje i pravo na život”.
Na Trgu bana Jelačića okupljenima se kratko obratio i kontroverzni imunolog Srećko Sladoljev, jedan od predvodnika tzv. antivakserskog pokreta u Hrvatskoj koji je prozvao hrvatske medije i političare.
Danas su se protestantima u Zagrebu pridružili i Osijek, Split, Šibenik i Dubrovnik.
Protest u Beogradu zbog mera u borbi protiv virusa korona
Veliki broj Beograđana okupio se danas na Trgu republike izražavajući nezadovoljstvo zbog propisanih mera u borbi protiv virusa korona.
Okupljeni građani protestuju zbog zatvaranja brojnih objekata, a kako javljaju beogradski mediji, gotovo niko od njih ne nosi masku.
Među okupljenima su ugostitelji i drugi privatnici kojima je trenutno zabranjeno da rade kako bi se smanjio prenos virusa korona, ali i brojni protivnici vakcinacije.
Govornici koji su se obraćali kritikovali su anti-kovid mere, ali je bilo i onih koji su mimo te teme izrazili protivljenje zbog istraživanja Rio Tinta u Rađevini i Jadru, migrantske politike, globalizma, a dotakli su se i krađe beba.
Skup protekao bez incidenata, uz prisustvo nekoliko saobraćajnih policajaca, a saobraćaj u okolniom ulicama se odvija bez zastoja.
Nakon okupljanja na Trgu, kolona je krenula ka Domu omladine.
Prethodnih dana na društvenim mrežama pojavio se poziv građanima da se usprotive anti-kovid merama.
U Podgorici održan protest zbog mjera protiv koronavirusa
Više od stotinu građana Podgorice protestovalo je danas na Trgu nezavisnosti zbog mera protiv koronavirusa, javlja Anadolu Agency (AA).
Protest u Podgorici je jedan od mnogih koji su danas organizovani širom Evrope protiv mera nametnutih pandemijom koronavirusa.
Categories: Društvo









