Društvo

Parastos za srpske mališane umorene u ustaškom dečijem logoru u Sisku

Na Dečijem groblju u Sisku danas je služen parastos za srpske mališane umorene mučeničkom smrću u ustaškom logoru za decu u Sisku.

To je bilo jedino takvo mesto na svetu u kojem su isključivo zatvarana i ubijana deca.

Sisački paroh Veselin Ristić, koji je služio parastos, rekao je da današnjom molitvom svedoče da te nevine žrtve nisu zaboravljene, da su tu ne da nekome sude već da svedoče o strašnim događajima, kako se nikad i nigde ne bi ponovili.

“Pitamo se kako neko može negirati ova nedela”, rekao je sveštenik.

Predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac rekao je da “ovo mora postati mesto pomirenja ljudi koji različito misle”.

Parastosu su prisustvovali predstavnici Ambasade Srbije u Hrvatskoj, gradonačelnik Siska Kristina Ikić Baniček, direktor Spomen-područja Јasenovac Ivo Pejaković, te monahinje iz Manastira Јasenovac.

Za razliku od ranijih godina, zbog epidemioloških razloga na parastosu nisu bili predstavnici srpskih udruženja iz Srbije i BiH, preneli su hrvatski mediji.

Prisutnima se, u ime SNV-a, obratila Aneta Vladimirov, koja je pročitala odlomak iz knjige Nataše Mataušić o Diani Budisavljević, koja se odnosi na sisački Dečji logor.

Taj odlomak govori o velikim zaslugama sisačkog učitelja Ante Dumbovića u spašavanju i udomljavanju srpske dece iz logora, zbog čega je bio na stalnom udaru ustaške komande logora.

Njegovom zaslugom, piše u knjizi, sačinjena je i sačuvana vredna dokumentarna građa, koja prikazuje stvarnu sliku o logoru, a Dumbović je ostao nepravedno zaboravljen.

Aneta Vladimirov zaključila je da je jedino strašnije što se može zamisliti od dečijeg groblje – dečije groblje na koje niko ne dolazi.

Za pola godine postojanja Dečijeg logora u Sisku, kroz njega je prošlo oko 6.500 srpske dece, od kojih je, prema naučnim istraživanjima Nataše Mataušić, zbog teških uslova života i zaraznih bolesti umrlo 1.152 dece. Izvor: SRNA

Categories: Društvo

Leave a Reply