Kultura

Jubilarna 20. Balkanska smotra mladih strip autora u Leskovcu od 29. juna do 1. jula 2018. godine.

Od 29. juna do 1. Jula Leskovac ce biti domacin 20. Balkanske smotre mladih strip autora. Balkanska smotra mladih strip autora ove godine obeležava jubilej koji pre nje ni jedan strip festival u Srbiji još nije dočekao – održavanje 20.  festivala. Jubilej je krunisao još jedan svetski rekord po masovnosti, po svedočanstvu Britanskog strip teoretičara Pola Graveta, autora kultnog dela „1001 strip koji morate pročitati pre smrti“ – na smotri je, naime, ove godine učestovalo ni manje ni više nego 2789 učesnika iz 61 zemlje sa 6 kontinenata. Ministarstvo Kulture i informisanja nije ni jubilej 20. festivala  udostojilo svoje pomoći, ali su priskočili grad Leskovac i Francuski institut i podržali održavanje ove manifestacije.

Balkanske smotre mladih autora su, inače, jedini strip festival u regionu koji ima pedagoški karakter, što znači da se u Leskovcu svake godine nagrađuje najbolji mladi strip crtač, ilustrator, strip scenarista i strip teoretičar Balkana. Ono što Balkanske smotre mladih strip autora dodatno izdvaja od drugih festivala jeste i to što su usmerene ka boljem povezivanju nacionalnih kulturnih scena balkanskih zemalja i razvijanju saradnje među njima. Na festivalu se dodeljuje plaketa „Nikola Mitrović Kokan“, najstarija nagrada za doprinos srpskom stripu u zemlji, koju će ove godine dobiti Žika Bogdanović i Dragan Stokić Rajački. Takođe, dodeljuje se i internacionalna nagrada „Miodrag Veličković Mivel“ za satiričan strip, a ovogodišnji dobitnik je Saša Dimitrijević iz Niša.

Dvadeseta balkanska smotra će za tri dana svog trajanja imati 24 dešavanje u vidu tri izložbe, ali i predavanja, promocija, tribina kao i projekcije dokumentarnih filma o stripu. Smotru lično posećuje devedesetak gostiju, od čega ih je oko 40 iz inostranstva – iz Francuske, Belgije, Turske, Grčke, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Bugarske, Slovenije, Crne Gore i Rumunije, a poseban kuriozitet čini gostovanje njujorškog scenariste Aleksadra Simonsa, koji u svom rezimeu ima Dizni i DC, kao i pisanje Betmena, Skubi Dua i Arčija, kao i Dimitrija Narožnog, strip crtača iz Moskve. „Na neki način, upravo susret Amerike i Rusije u Leskovcu, na jubilej festivala, simbolizuje uspešnost misije koju je Balkanska smotra mladih strip autora sebi zacrtala sada već davnog 24. jula 1998. godine kad je započinjala. Imao sam tada, naime, za cilj da pokrenem strip festival koji će, sem podrške mladim autorima, služiti za bolje povezivanje među narodima koristeći za to devetu umetnost, strip, kao vezivno tkivo. Ovaj simbolični susret Istoka i Zapada na smotri je možda najbolji dokaz u kojoj meri smo u postavljenom cilju uspeli. Drugi dokaz predstavljaće i potpisivanje Balkanske dekleracije o partnerstvu i saradnji među festivalima, koji će na festivalu potpisati predstavnici festivala iz Leskovca, Beograda, Niša, Sombora, Kragujevca, Prizrena, Laktaša (Bosna i Hercegovina), Herceg Novog (Crna Gora) i Sofije (Bugarska) – u pitanju će biti formiranje svojevrsnog Balkanskog saveza strip festivala čiji će osnovni zadatak biti kulturna razmena, međusobna podrška i osnaživanje manifestacija za koje, na žalost, ne postoji dovoljno sluha u državnim kulturnim politikama. Sem toga, ove godine ćemo na Balkanskoj smotri baciti akcenat na pružanje podrške još jednoj zapostavljenoj grupaciji – strip autorkama. Tako će nam gostovati francuska autorka Klemans Vaser Dem, koja će i otvoriti izložbu „Savremeni francuski ženski strip“ u Narodnom Muzeju 30. juna u 20h. Sam festival biće dobrim delom u znaku predavanja i tribina o mestu ženskih autora kako u stripu Balkana, tako i čitavog sveta, sa najavama nekih eksluzivnih projekata koje bi trebali da tu situaciju promene na bolje – poput „ženskog“ broja niškog magazina „Strip Pressing“ i „ženskog“ albuma balkanskog serija „Vekovnici“.

Uz takmičarsku izložbu mladih strip autora Balkana koja je će svečano biti otvorena u galeriji Leskovačkog kulturnog centra 29.6.2017. u 20h, što će ujedno biti i zvanično otvaranje manifestacije, u holu Kulturnog Centra pola sata nakon toga biće otvorena i izložba dosadašnjih laureata Balkanske smotre sa retrospektivnim pristupom koji pokazuej njihov rad u trenutku kad su nagrađeni i njihov rad danas, pod nazivom „The Best of Balkanska smotra “ u Holu Leskovačkog kulturnog centra. Budući da je velika većina nekada nagrađenih mladih autora danas grupa internacionalno etabliranih autora čiji rad čini kičmu produkcije najvećih italijanskih, francuskih i američkih izdavača, može se i s te strane tvrditi da je Balkanska smotra opravdala svoje postojanje jer je pre drugih prepoznala njihov talenat i kvalitet i dala im podršku za dalji rad.

Organizatori Balkanske smotre mladih strip autora su Marko Stojanović, Miloš Cvetković i Ivan Stojanović ispred Leskovačke škole stripa „Nikola Mitrović Kokan“, a suorganizator je Leskovački kulturni centar.

 

Categories: Kultura

Leave a Reply