Društvo

Rusija razvila nove preparate za dijagnostiku i liječenje agresivnog tumora mozga

Ruski naučnici razvili su nove preparate za dijagnostiku i liječenje glioma, jednog od najagresivnijih oblika tumora mozga, saopštilo je Ministarstvo nauke i visokog obrazovanja Rusije.

Kako je navelo to ministarstvo, tim istraživača i lekara predstavio je nove pristupe za otkrivanje i terapiju te bolesti, uključujući upotrebu radioaktivnih aptamera u dijagnostici, preneo je Sputnjik.

Prema saopštenju, novi radiofarmaceutski preparat koristi se u PET/CT dijagnostici, pri čemu se aptameri nakon intravenske primene vezuju za tumorsko tkivo i omogućavaju njegovo preciznije uočavanje.

U terapijskom delu istraživanja, naučnici su povezali aptamere sa antitumorskim molekulima kako bi se lekovi usmerili direktno ka ćelijama glioma, sa ciljem povećanja efikasnosti liječenja i smanjenja oštećenja zdravog tkiva.

Istraživači su naveli da su identifikovali i nekoliko aptamera koji povećavaju osetljivost tumorskih ćelija na radioterapiju i istovremeno ograničavaju njihovo širenje na zdrave delove mozga, što bi moglo da smanji rizik od povratka bolesti i produži život pacijenata.

Jedan od pravaca istraživanja uključuje i primenu molekularnog koktela „GQ comby“, za koji naučnici tvrde da bi mogao da „reprogramira“ maligne ćelije.

„Ovi molekuli deluju na tumorske ćelije i pretvaraju ih u bezopasne, nedjeljive i zdrave moždane ćelije“, rekla je profesorka Ruske akademije nauka Galina Pavlova.

Prema navodima Ministarstva nauke, novi preparati pokazali su ohrabrujuće rezultate u dosadašnjim istraživanjima, trenutno su u procesu patentiranja i pripremaju se za pretklinička ispitivanja.

 

Categories: Društvo

Leave a Reply