Društvo

Turska obeležava 86. godišnjicu smrti Mustafe Kemala Ataturka

U Turskoj i u turskim ambasadama širom sveta, prigodnim programima obeležava se 86. godišnjica smrti Mustafe Kemala Ataturka, osnivača savremene Republike Turske, javlja Anadolu.

U Mauzoleju Mustafe Kemala Ataturka (Anitkabir) u Ankari održana je državna ceremonija. U 9,05 sati po lokalnom vremenu oglasile su se sirene. kako bi označile trenutak njegove smrti.

Širom zemlje ljudi su se zaustavljali na ulicama ili stajali u tišini na svojim radnim mestima kako bi se prisetili Ataturka. U Mauzoleju, turski predsednik Recep Tayyip Erdogan bio je među onima koji su položili venac.

Ataturk je rođen 1881. godine u Solunu, tadašnjem Osmanskom carstvu. Najveću vojnu slavu stekao je predvodeći turske borce u bici na Canakkaleu. Nakon raspada Osmanskog carstva po završetku Prvog svetskog rata, Ataturk je predvodio tursku vojsku u oslobodilačkom ratu.

Kao osnivač i predsednik Republike Turske, zemlju je transformisao u modernu, sekularnu i prozapadnu državu. Umro je na današnji dan 1938. u 57. godini.

Ataturk je tokom života, zahvaljujući vojnim i političkim sposobnostima, dobio svaku bitku u koju je ušao s ciljem jačanja i očuvanja nezavisnosti domovine i svoga naroda.

Mustafa Kemal Ataturk, čije ime je zbog njegove vojne i političke genijalnosti ispisano zlatnim slovima u turskoj i svjetskoj istoriji, preminuo je u palati Dolmabahce 10. novembra 1938. godine.

Kovčeg s njegovim telom, umotan u zastavu Republike Turske, u velikoj svečanoj sali palate Dolmabahce tokom tri dana bio je izložen za posete građana. Potom je 20. novembra prebačen u Ankaru, gde je dan kasnije privremeno sahranjen u Etnografskom muzeju. Sve države sveta su na sahranu poslale svoje predstavnike, a prisustvovali su čak i strani generali, koji su se borili protiv Ataturka u bitci kod Canakkalea i drugim velikim bitkama.

Ataturkovo telo prebačeno je u Mauzolej Anitkabir 10. novembra 1953. godine, na 15. godišnjicu njegove smrti.

(Fena)

Categories: Društvo

Leave a Reply