Društvo

Grajfa odlikovao nemački predsednik

Ugledni izraelski istoričar Gideon Grajf, koji je i predsedavajući Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja naroda u srebreničkom regionu od 1992. do 1995. godine, u novembru će dobiti posebno odlikovanje nemačkog predsednika Franka Valtera Štajnmajera, potvrđeno je iz Kancelarije predsednika Nemačke.

Nemački orden – Krst za posebne zasluge Grajfu će biti uručen u Izraelu.

– U toku su pripreme na organizaciji ceremonije uručenja koja će biti održana u Tel Avivu – rečeno je “Al džaziri” iz Kancelarije predsednika Nemačke.

U obrazloženju se navodi da je Grajf, koji je potomak nemačkih Јevreja koji su preživeli progon u vreme nacizma, svojim delom ovekovečio doprinos ove zajednice izraelskoj kulturi.

– U svome istraživanju, koje se fokusira na istoriju logora za istrebljenje Aušvic-Birkenau, Grajf daje vrhunski doprinos kada se govori o Holokaustu – navode iz Kancelarije predsednika Njemačke.

Iz Kancelarije ističu da je na osnovu svojih dostignuća Grajf izabran da dobije ovo specijalno priznanje nemačkog federalnog predsednika.

Grajf je izraelski istoričar i stručnjak za istoriju Holokausta.

On je i predsedavajući Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja naroda u srebreničkom regionu od 1992. do 1995. godine koju je Vlada Republike Srpske konstituisala u martu 2019. godine. Autor: SRNA/RTRS

Categories: Društvo

Leave a Reply