Društvo

Stiglo nam proleće

Stiglo nam je proleće, jutro (petak 20. marta) u 4 sata i 49 minuta, a u isto vreme za stanovnike na južnoj Zemljinoj polulopti počinje jesen, saopštilo je Astronomsko društvo „Ruđer Bošković“. Na dan početka proleća sunce u Beogradu je izašlo u 5 sati i 40 minuta, a zaći će u 17 i 50, što znači da će obdanica da traje 12 sati i 10 minuta, a noć 11 sati i 50 minuta.

Na dan prolećne ravnodnevice obdanica i noć nisu jednake dužine, jer Zemlja poseduje atmosferu, koja prividno uzdiže sunce iznad horizonta. Inace, valja podsetiti da i u narednih bezmalo 100 godina 20. mart će biti za nas ovde dan kada počinje proleće“. 

Društvo „Ruđer Bošković“ podseća i da se u noći između subote na nedelju 28/29. marta prelazi na letnje računanje vremena pa kazaljku treba pomeriti jedan sat unapred.

Takođe podseća da je ovih nedelja u večernjim časovima na zapadnom delu horizonta u raskošnom sjaju moguće videti planetu Veneru, koja je za naš narod zvezda Danica.

Venera je posle Sunca i Meseca najsjajnije telo koje se vidi sa Zemlje.

Categories: Društvo

Leave a Reply