Društvo

LESKOVAC: Stručno-konsultativno istraživanje geografa i demografa

U Svečanoj sali Grada Leskovca danas je organizovan prijem za dekana i profesora Geografskog fakulteta iz Beograda, a povod je predstavljanje projekta „Ispitivanje stavova i namera stanovništva o preseljavanju i utvrđivanje uticaja migracija na demografsko starenje, u cilju formulisanja preporuka za kreiranje mera populacione politike“ Gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović istakao je da je rodni kraj mesto gde su naši koreni i da naš grad čini sve da ljudi ostanu u njemu. Tim povodom u Centru za stručno usavršavanje u obrazovanju danas je predstavljena prezentacija projekta „Ispitivanje stavova i namera stanovništva o preseljavanju i utvrđivanju migracija na demografsko starenje.  Gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović istakao je ovom prilikomda je rodni kraj mesto gde su naši koreni i da naš grad čini sve da ljudi ostanu u njemu.   Rodni kraj je mesto gde su naši koreni, a naš grad napreduje i vremenom postaje perspektivniji. U našem gradu se otvaraju nova radna mesta, dolaze novi ulagači, proširuju se kapaciteti kako stranih tako i domaćih investitora, podstiču se mladi na napredovanje u svim segmentima. Zahvaljujemo se Geografskom faklutetu i Ministarstvu koje je prepoznalo značaj koji Grad Leskovac ima na demografski, ekonomski, socijlani, kulturno – civilizacijski i sveobuhvatni regionalni razvoj Srbije. Današnjem sastanku prisustvovaće svi relevantni faktori naše lokalne samouprave a s ciljem da se jasnije sagleda fenomen migracije na ovom prostoru, ali i da se formulišu preporuke za kreiranje mera populacione politike. Nadamo se da ćemo te mere sprovesti i ostvariti zajednički cilj – održivost stanovništva na našim prostorima – kazao je ovom prilikom gradonačelnik Cvetanović.         Dekan Geografskog fakulteta Dejan Filipović rekao je ovom prilikom da je Grad Leskovac prepoznao kao pogodno tlo za ispitivanje migracija. „U naredna dva meseca nama je cilj da uradimo projekat i obiđemo 4 loklane samouprave među kojima je i Grad Leskovac i dođemo do saznanja koji su to razlozi zbog kojih mladi ostaju odnosno idu iz Leskovcu. Pripremljeni su upitnici, a logističku podršku na terenu će pružiti nadležne službe Grada Leskovca i bivši i sadašnji studenti Geografskog fakulteta prilikom sprovođenja istraživanja. Dok je rukovodilac istraživanja ovog projekta i vanredni profesor na Geografskom fakultetu Danica Šantić istakla je da je cilj ovog istraživanja da se dođe do saznanja zašto mladi, stariji ali i porodice ostaju ili idu iz našeg grada.

Categories: Društvo

Оставите одговор