Društvo

LESKOVAC: Svečano povodom Dana grada

Na prigodnoj svečanosti u leskovačkom Narodnom pozorištu danas je uručenjem nagrada I priznanja laureatima obeležen Dan oslobodjenja Leskovce. Prisutne goste je najpre pozdravio Aleksandar Djurović, predsednik Skupštine grada dab is e potom prisutnima obreatio gradonačelnik dr Goran Cvetanović.

-Naš grad je rastao iz pepela. I ma koliko gledali napred, ma koliko gradili bulevare i fabrike, stvarali bolje uslove za život i rad, moramo se setiti burne prošlosti, oslobođenja i oslobodilaca. Osmog oktobra navršio se vek od oslobođenja Leskovca u Velikom ratu, u epopeji čije smo vekovno sećanje obeležavali tokom protekle četiri godine. U još većem i pogubnijem, Drugom svetskom ratu, slobodu nam je doneo današnji dan. Zato je ovo je naš Dan, naš praznik, naš oktobar, naše sećanje na prošle dane, na epopeje, slavne pretke, ali i povod da se podsetimo onoga što smo mi, u slobodi i spokoju, uradili između dva oktobra”, rekao je doktor Cvetanović,                                                    Najboljim mladim učenicima i studentima podeljene su novčane nagrade u iznosima od po 100.000 dinara, kao i prethodnih godina, a najviše nagrade i priznanja, generalno, otišlo je u ruke Medicinske škole. Leskovac je grad privlačan kako za domaće, tako i strane investitore. Upravo danas, kada slavimo praznik našeg grada nemački trgovinski lanac „LIDL“ otvorio je svoj market u našem gradu. Prošle, 2017. godine naši rumunski prijatelji iz kompanije „Terastil“ otvorili su svoj pogon. Samo godinu dana kasnije, „Terastil“ u Leskovcu širi svoju proizvodnju i danas je ova kompanija pokrenula novu proizvodnu liniju u vrednosti od 6 miliona evra. Govoreći o investitorima svakako treba pomenuti kompaniju „Jura“ koja će novi, treći pogon u vrednosti od 45 miliona evra  otvoriti u narednih mesec dana i u njemu zaposliti 500 radnika. Ne smemo izostaviti ni britanski „Aptiv“ i investiciju vrednu 25 miliona evra. Do kraja tekuće godine ova kompanija će takođe zaposliti 500 naših sugrađana. Jedan od bitnih preduslova za dobro poslovanje i privlačenje stranih investitora je uređena putna infrastruktura. Za godinu dana u Leskovcu je uređeno 15 hiljada metara saobraćajnica. Pomenuću vam neke od njih: Opštinski put Gornja Jajina – Bunuški Čifluk u vrednosti od 20,2 miliona dinara, dve ulice u Zloćudovu 4,7 miliona dinara, za uređenje ulice Nikola Đurić Pavka u Bobištu izdvojeno je 3,5 miliona dinara. Početkom ove godine započeta je rekonstrukcija ulica u centralnoj gradskoj zoni. Ovaj projekat obuhvatio je ulice: Maksim Gorki, Cara Dušana, Radoja Domanovića, Ratka Pavlovića i ulicu Vojvode Mišića, Goce Delčeva i Partizansku. Ukupna vrednostovog projekta iznosi 33, 4 miliona dinara. Pored gradskih ulica, veliku pažnju poklanjamo i saobraćajnicama van grada. Pomenuću opštinski put 37, deonicu Velika Kopašnica-Slatina za čije smop uređenje izdvojili 4,3 miliona dinara, put Leskovac – Jašunjski manastiri rehabilitovan u dužini od skoro 8 kilometara. Za tu namenu izdvojeno je 56,5 miliona. Za održavanje opštinskog puta 47 Miroševce-Slavujevce u dužini od 2,3 kilometara izdvojeno je 42,3 miliona, dok je u sanaciju puta kroz Guberevac uloženo 4,3. Nakon više decenija stanovnici ulice Mirko Gorčić u Bratmilovcu dobili su asfaltiranu ulicu za šta smo izdvojili 9 miliona dinara. Jedna od najfrekventnijih i najopterećenijih saobraćajnica u gradu, takođe je uređena nakon više decenija. Reč je o Svetoilijskoj ulici u čiju je sanaciju uloženo oko 33 miliona dinara. Pored sanacije kolovoza i trotoara, postavljanjeni su i semafori koji su u velikoj meri doprineli bezbednosti u ovom delu grada. NJihova vrednost iznosi 1,4 miliona dinara. Na Svetoilijsku ulicu nadovezali smo raskrsnicu kod Pošte i ulicu Južnomoravskih brigada u čije je uređenje investirano ukupno 8,3 miliona. Pomenuću i Nišku ulicu, put pored poljoprivredne škole, kao i deonicu državnog puta Zalužnje-Leskovac. Za ovu sanaciju u ukupnoj dužini od preko 4 kilometara Javno preduzeće „Putevi Srbije“ izdvojilo je više od 60 miliona dinara. Ovo preduzeće ustupilo je Leskovcu 9 hiljada kubnih metara grebanog asfalta vrednosti 9 miliona dinara koji je ugrađen u 15 ulica.   Pored sanacije i rehabilitacije, lokalna samouprava gradi saobraćajnice. Završili smo igradnju ulice Vojin Petrović  u vrednosti 10,3 miliona na Hisaru i njenim stanovnicima omogućili prilaz kućama. Pored svega ovoga radili smo i na uređenju nekategorisanih puteva. Ove godine uređeno je njih 14 u dužini od 3800 metara i vrednosti 6,4 miliona dinara. Trenutno je u toku izgradnja saobraćajnice u Zelenoj zoni, dužine 500 metara, uz koju će biti izgrađen i parking prostor, deo atmosferske kanalizacije i postavljeno ulično osvetljenje. Pored kolovoza, radi povećanja sigurnosti pešaka, konstantno radimo na uređenju trotoarskih površina. Ove godine za tu namenu izdvojeno je 33,4 miliona dinara. Trotoari su pored svih centralnih ulica uređeni i u ulici Stojana LJubića, Deligradskoj i ulici Kralja Petra Prvog.

Pored saobraćajne infrastrukture od velike važnosti je i poboljšanje uslova života naših sugrađana. U tom cilju izgrađena je sekundarna vodovodne mreže u Vučju u vrednosti od  20 miliona dinara, i urađena rekonstrukcija vodovodne mreže u ulici Učitelja Josifa, Slobodana Penezića, Vladimira Nazora, Kapetana Bojana Denića, Vlade Jovanovića, Alekse Nenadovića. Ukupna dužina rekonstruisane mreže je oko kilometar i za te namene izdvojeno je 17,4 miliona. Kao odgovorna lokalna samouprava konstantno sprovodimo operativni plan odbrane od poplava. Radovi su izvedeni na 17 lokacija. Neke od njih su: Milanovo, Gornje Trnjane, Radonjica, Donje Brijanje i njihova vrednost iznosi 4,6 miliona dinara. U cilju odbrane od poplava i zaštite poljoprivrednih useva preduzeće Srbija vode je izvršilo sanaciju korita reke Jablanice u vrednosti od 15 miliona.                                                                                  Jedno od preduzeća koje doprinosi poboljšanju uslova života naših sugrađana je i preduzeće „Komunalac“ koje se stara o higijeni našeg grada. Kako bi ona bila održavana na maksimalnom nivou u nabavku novih mašina ovog preduzeća uloženo je više od 10 miliona. Nabavljeni su mini utovarivač,  kiper kamioni, pogrebno vozilo i mala čistilica. Uprava ovog preduzeća sada koristi nove prostorije novoizgrađene pijace koje im je ustupio Grad Leskovac. Nove prostorije koristi i Pijaca, koje su takođe date na korišćenje od strane Grada Leskovca. Govoreći o uslovima života, veoma je bitno pomenuti i pružanje zdravstvenih usluga. Konstanto radimo na osavremenjivanju svih zdravstvenih ustanova. Služba za infektivne bolesti Opšte bolnice Leskovac doživela je preporod i sada je ova zgrada jedna od najsavremenijih u Srbiji. U rekonstrukciju je uloženo oko 42 miliona dinara. Što se tiče rekonstrukcije Ustanove za stara i odrasla lica za tu nemanu izdvojeno je 62,2 miliona. Kada govorimo o zdravstvu, važno je napomenuti i Finansiranje vantelesne oplodnje iz budžeta Grada, za koje smo ove godine izdvojili 5 miliona. Svi stanovnici sa teritorije Leskovca su nam važni. Kada želite da sagradite kuću, uvek krećete od temelja. Temelj grada su mesne zajednice zato vredno i predano radimo na rekonstrukciji njihovih zgrada. U Maloj Kopašnici smo završili prvu fazu izgradnje, dok je u Donjem i Gornjem Trnjanu, Donjem i Gornjem Sinkovu, Turekovcu, Karađorđevcu i Belanovcu izvršena adaptacija zgrada, za ove namene izdvojeno je skoro 5 miliona dinara. Govoreći o mesnim zajednicama, moram pomenuti poljoprivredu, razvojnu šansu našeg kraja. Grad Leskovac ulaže značajna sredstva kako bi pomogao poljoprivredna gazdinstva našeg kraja. Do sada je subvencionisano 3320 poljoprivrednika i za te namene je izdvojeno 127 miliona. Za atarske puteve u dužini od 167 kilometara izdvojeno je oko 60 miliona, dok smo u elektifikaciju polja, u kojoj smo lideri u zemlji uložili 65,6 miliona dinara. Obrazovanje i prosveta su segment koji se nalazi visoko na našoj lestvici priorita. Ove godine izvajanja za ovu oblast iznose 600 miliona dinara. Značajna sredstva ulažu se i u rekonstrukciju hramova znanja. Najstarija škola u gradu, škola „Josif Kostić“ prošla je rekonstrukciju vrednu 70 miliona. Očekuje nas i druga faza radova kojom će ova najstarija škola postati jedna od najmodernijih u zemlji. Treba pomenuti i sanaciju krova na zgradi leskovačke gimnazije u vrednosti od 1,6 miliona dinara, krova na školi u Miroševcu vrednosti milion dinara, kao i radove na energetskoj sanaciji Osnovne škole „Svetozar Marković“ u vrednosti od 6,1 miliona. Sve ovo činimo sa ciljem kako bismo našim učenicima omogućili toplije učionice  i bolje uslove za školovanje. Znanje koje deca stiču u školskim klupama je osnova za njihovu budućnost i dalji život. Za njihovo zdravlje, kako tela, tako i duha, važno je baviti se fizičkom aktivnošću. U izgradnju fiskulturne sale Osnovne škole „Vožd Karađorđe“ , koja je izvedena u dve faze, uloženo je skoro 35 miliona dinara i za manje od mesec dana učenici ove škole će u njoj izvoditi časove fizičkog vaspitanja, umesto u adaptiranim učionicama kao što je bilo do sada.

Pored ulaganja u prosvetu, Grad Leskovac brine o mladima i podstiče ih da rade, trude se i budu najbolji. Sa tim ciljem svake godine na Dan Svetog Save i Današnji dan nagrađujemo naše mlade talente, koji su ponos svojih roditelja, porodica i svog grada. Do sada smo sa oko 60 miliona nagradili skoro 2000 njih. Danas je njih 230 nagrađeno i za tu namenu izdvojili smo 6,5 miliona. Pored nagrada, za vukovce srednjih škola već četiri godine organizujemo eksukrziju Srbijom sa koje se oni uvek vrate puni prelepih utisaka.                                                     Kada govorimo o mladima ne smemo izostaviti sport. Leskovac se može pohvaliti brojnim uspešnim sportistima, koji nas svake godine obraduju velikim brojem medalja. Za njihov rad i treniranje od velikog značaja je infrastruktura. Govoreći o tome ja ću pomenuti teren sa veštačkom travom koji sam u utorak, 9. oktobra otvorio sa predsednikm Fudbalskog saveza Srbije Slavišom Kokezom. Zajedničkim snagama Ministarstvo omladine i sporta, Fudbalski savez i Grad Leskovac su sa 30 miliona izgradili ovaj teren na kojem će trenirati naši fudbaleri i futsaleri. Značajna investicija koja je trenutno u fazi realizacije je završetak izgradnje hale „Dom partizana“ za koje Ministarstvo sporta i Leskovac izdavaju 60, odnosno 10 miliona dinara. Zgrada koju naši sportisti najviše koriste je Sportsko rekreativni centar „Dubočica“ na kojem je saniran krov male sale. Pored infrastrukture, sportske klubove i organizacije pomažemo putem programskog finansiranja za koje smo ove godine izdvojili 55 miliona.                                                              Dragi prijatelji, Leskovac sa svojim stanovnicima krupnim koracima ide napred, širi svoje grane, uvodi inovacije. Doveli smo do kraja projekat E-parlament kojim će leskovačka Skupština biti prva u Srbiji čije će sednice biti potpuno digitalizovana. Projekat su zajednički finasirali UNDP, Švajcarska agencija za razvoj i saradnju i Grad Leskovac u ukupnoj vrednosti od 182 hiljade evra. Učešće grada iznosi 34 hiljade evra. Sala Skupštine Leskovca našeg Grada bila je domaćin Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu javnih sredstava koji je sredinom septembra u Leskovcu održao sednicu. Tom prilikom vrhovni državni revizor Duško Pejović okarakteriosao je Leskovac kao lokalnu samoupravu koja drugima može služiti za primer u otklanjanju nedostataka uočenih pri kontroli ove instutucije. Govoreći o prosperitetu grada, moramo pomenuti i ugovore koji su potpisani sa ciljem da doprinesemo boljim uslovima, uređenju i ekologiji Leskovca. Poslednji takav je Sporazum o pomoći Kraljevine Holandije u okviru programa ORIO koji podrazumeva izgradnju kolektora otpadnih voda i preko 80 kilometara kanalizacione mreže za leskovac i 17 okolnih mesta.. Sa Metroparkingom potpisan je treći aneks ugovora koji predviđa da se 50% prodatih karata sliva u gradsku kasu, umesto dosadašnjih 30, odnosno početnik 10%. Sa PVV-om smo potpisali četvrti ankes ugovora kojim je povećana naknada po toni doveženog otpada. Treba pomenuti i uvođenje izvođača radova u posao na izgradnji kolektora                                                                                                                                                         Potpisivanje navedenih ugovora doprineće poboljšanju uslova života svih naših sugrađana. Svakako, najveća pažnja usmerena je ka najmlađima. Proteklo leto proveo sam družeći se sa njima u parku, na Hisaru, Konjičkom i aero klubu i obilazeći čuveni Caričin grad. Moram priznati da mi je bilo veliko zadovoljstvo da leto provedem na taj način jer naša deca su naše najveće bogatstvo. Dragi prijatelji, naš grad je grad dobre dece, dobrih i gostoprimljivih ljudi. Naši ljudi neguju tradiciju poput „Roštiljijade“ koja je ove godine održana 29. put, ali je i stvaraju. Leskovački internacionalni festival filmske režije ove godine se održao 11. put i time Leskovac načinio centrom kulture naše zemlje. Zahvaljujući kulturi i istoriji koju čuvamo, Leskovac je izložbama Narodnog muzeja stigao do Beograda, ali i do Pariza i Kulturno informativnog centra Srbije, gde smo imali priliku da slušamo o velikom prijateljstvu Moravaca i Francuza. Poput naših predaka i mi danas negujemo dobre odnose sa našim prijateljima iz inostranstva. Ove godine imali smo veliku čast da listi bratskih gradova dodamo Bijeljinu i bugarski grad Elin Pelin.                                                                        Dragi prijatelji, srećan samo što sam danas ovde sa vama. Još više me srećnim čini činjenica da svakog 11. oktobra na ovu pozornicu pred vas stanem sa ponosom i uzdignute glave, jer svaki put stojim u drugačijem, boljem i lepšem Leskovcu. U Leskovcu koji krupnim korakom hita u budućnost, koji se razvija i raste. Dragi prijatelji, čestitam svima današnji praznik. Ovo je praznik svih nas.

 

Categories: Društvo

Leave a Reply