Obrazovanje

LESKOVAC: Ove godine učenici Muzičke škole osvojili 120 nagrada

 

Samo 2018. godine učenici Muzičke škole Stanislav Binički u Leskovcu samo su osvojili 120 nagrada na raznim takmičenjima, što ovu obrazovnu ustanovu svrstva među najveće i najsupešnije Muzičke škole u Srbiji.                      Prilikom prezentacije i obilaska ove izuzetne vaspitno-obrazovne ustanove gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović je izmedju ostalog rekao: -Vi i ste brend grada Leskovca, zato lokalna samouprava prepoznaje značaj muzičkog stvaralaštva i podržava stvaraoce i realizatore kulturnih manifestacija, mislim da sa ovakvim uspesima i rezultatima, nećete dugo čekati na koncertnu dvoranu koju zaslužujete, kazao je gradonačelnik  Cvetanović.                Muzička škola u Leskovcu iz godine u godinu iznedri veliki broj talenatovanih, vrednih i već formiranih muzičkih umetnika čiji razvoj pratimo i njihovim trijumfima ponosimo,  ovo je prava prilika da se podsetimo upeha koji učenici ove škole donose našem gradu, koji postižu kako na domaćim tako i internacionalnim takmičenjima. Dokaz da smo prepoznali vaš rad, trud i priznajnja koja donosite u naš grad, govori podatak da sam vas lično kandidovao za dobitnika Oktobarske nagrade grada, za uspešnu organizaciju ovogodišnjeg Ledamusa”, rekao je doctor Cvetanović najavivši pomoć grada u realizaciji projekta izgradnje koncertne dvorane.

Kako bi se pospešio rad i deci omogućili što bolje uslove za školovanje, grad Leskovac poklonio je Muzičkoj školi 5 pijanina, svake godine lokalna samouprava izdvaja oko 500 hiljada dinara za nabavku ovog instrumenta a ove godine, nakon tri decenije izdvojena su i sredstva za reparaciju dva polukoncertna klavira. Bez pomoći Grada naša škola ne bi mogla da organizuje brojne festivale, samo od 2013. do 2018. godine, lokalna samouprava je za Ledamus izdvojio preko 4 miliona dinara, dok je za festival gitare izdvojeno 1,2 miliona dinara“, kazala je direktorka Biljana Miljković i dodala da se trenutno uz pomoć grada radi na prikupljanju sredstava za rekonstrukciju prostora nekadašnjeg Doma JNA u koncertnu dvoranu. Muzička škola “Stanislav Binički” u Leskovcu otvorena je jula 1949. godine sa odsecima: klavirski, violinski, odsek za violončelo i kontrabas, dvogodišnji tečaj za solo pevanje i odsek za duvačke instrumente. Još od prvih dana osnivanja, interesovanje za muzičku školu bilo je veliko. Kako su godine prolazile povećavalo se interesovanje za muzičko obrazovanje u Leskovcu i okolini. Samim tim i broj učenika bio je sve veći. Kako bi ispunila zahteve i potrebe svojih učenika, škola je morala da proširi svoju delatnost. U septembru 1978. godine osnovana je i Srednja muzička škola sa instrumentalnim odsecima za klavir, violinu, flautu i trubu.                                                    Školske 1991/92. godine osnovan je teoretski odsek, čime je proširena delatnost škole. Godine 1991. otvorena su izdvojena odeljenja škole u Vlasotincu i Lebanu a od 2003. i odeljenje za osnovno muzičko obrazovanje u Medveđi. Valja reći da danas, Muzička škola “Binički” u Leskovcu nastavlja da obrazuje nove učenike i doprinosi muzičkoj kulturi i obrazovanju.Škola danas ima preko 800 učenika i 117 zaposlenih profesora i samim tim spada među najveće i najuspešnije škole na ovim prostorima.

 

Categories: Obrazovanje

Leave a Reply