Po nalogu Ministarstva zdravlja sve bolnice širom zemlje organizuju danas još jednu akciju besplastnih preventivnih pregleda. U Opštoj bolnici i Domu zdravlja u Leskovcu danas 25. februara građani su moglii da provere nivo šećera u krvi, da urade tumor markere CL125, PSA, kardiološki i oftamološki pregled, rekao je dr Nebojša Dimitrijević, direktor leskovačke bolnice. Veliki broj građana iskoristio je priliku da bez zakazivanja i čekanja obavi kardiološke i oftamološki pregled, uz EKG srca, proveru nivoa šećera u krvi i tumor markere na rak prostate i jajnika. Šestoro kardiologa i troje oftamologa danas je pregledalo građane, bez obzira na dežurstva i smene ranijih dana, kako bi ispunili očekivanja više stotina građana kojis su dana ispunili čekaonice u Domu zdravlja u Leskovcu. Inače, u prvih dva sata bilo je oko 200 pregleda u laboratoriji, oko 190 na kardiologiji, gde je bilo šest kardiologa i oko 120 pregleda na oftamologiji, koje je obavilo troje oftamologa. Pacijenti moraju da budu i malo strpljivi, jer ovi pregledi traju malo duže. U Ministarstvu zdravlja kažu da je na ovaj način do sada pregledano preko 100.000 ljudi, a da je kod 2000 ljudi otkriivena bolest na vreme. Inače, danas je više od 800 leskovčana, iskoristilo akciju besplatnih specijalističkih pregleda da proveri svoje zdravlje u leskovačkoj bolnici i Domu zdravlja. Najviše pregleda zabeleženo je na ulatrazvuku abdomena, test tumor markera, a mamograf dojke zbog ograničenja obavljen je kod veći broj žena a naknado je zakazano još četrdesetak pregleda. Inače, prema rečima direktora leskovačke bolnice dr Nebojše Dimitrijevića čak stotinak gradjana više je pregledano nego prošli put. Pregledi su se inače obavljali u strogo kontrolisanim uslovima zbog epidemije morbila i gripa.
Categories: Ljudi i događaji









