Društvo

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio ‘’Roštiljijadu’’ u Leskovcu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u prisustvu više desetina hiljada posetilaca i gostiju iz zemlje i inostranstva otvario je 28. Roštiljadu u Leskovcu. Inače, Aleksandar Vučić je prvi predsednik koji je posetio i otvorio ovu manifestaciju sa dugogodišnjom tradicijom. Dobrodošlicu preddsedniku Vuičiću je poželeo domaćin gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović, rekavši da Leskovac nastavlja tradiciju dobrih domaćina i dobrog roštilja. Zahvaljujući Vladi Srbije dosta je uradjeno, a uskoro će ovde do radnih mesta doći još hiljadu nezaposlenih rekao je doktor Cvetanović.

– Leskovac je grad bogate i duge istorije, brojnih prirodnih lepota, psomenika kulture i vere, ali u svetu najpoznatji pp gastronomskim specijalitetima. I dok se čuveni leskovački ajvar izvozi na svetsko tržište, prva asocijacija na Leskovac ostaje ukusn roštilj i radicionalna Roštiljijada koja se večć skoro tri decenije održava u našem gradu. Mi se trudimo da Leskovac bude grad koji se stalno menja, ide napred ali istovremeno čuva svoju tradiciju i na njoj gradi nove šanse za budući razvoj. Danas je Roštoljijada najposećenija privredno turistička manifestacija u Srbiji sa 700.000 posetilaca kako iz Srbije tako iz čitavog sveta. Činjenoca je da je gastro turizam sve popularniji u svetu otvara nam više mogućnosti da više ljudi privučemo u naš grad, da s epomovišemo na najbolji mogući način i pozicioniramo kao važna turistička destinacija Evrope. U tome je neophodna pomoć Vlade Republike Srbije koja je i ove godine pomogla održavanje Roštilijijade sa 3 miliona dinara. Želim da se zahvalim predsedniku Aleksandru Vučiću na svemu što je uradio za naš grad, što je prepoznao da je Leskovac grad vrednih ljudi, gostoprimstva i vrhunskih specijaliteta sa roštilja – kazao je gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović.

Burno pozdravljen aplauzom sa centralne bine u centru Leskovca okupljenim gradjanima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. – Ovo je najposećenija turistička manifestacija u Srbiji. Ovde trenutno ima između 15 i 20.000 ljudi i iskoristio bih priliku da pozovem ljude iz drugih gradova da dođu, jer je atmosfera predivna, a Leskovac je sve lepši i lepši – rekao je Vučić, dodajući da se radi na uređenju grada, da se nada skorom završetku „sage oko kolektora“, da će se uraditi fasade u gradu, te da će najkasnije početkom novembra biti otvorena nova fabrika.  U Leskovcu je danas  17.000 nezaposlenih, a ta cifra je donedavno iznosila 23.000. Ni to nije dovoljno i naravno da moramo još da radimo, ali zajednički ćemo uspeti. Južni krak Koridora će doprineti dolasku investitora, a samim tim biće otvorena i nova radna mesta. Vlada je dosad mnogo pomagala i nastaviće da pomaže u budućnosti – rekao je predsednik Vučić.

On je rekao da će fabrika u Lebanu biti otvorena za mesec i po dana, a „otvoriće se u prostoru koji je nekada ličio na štalu, a sada će to biti najmoderniji prostor“.

– To što nema predsednika koji je toliko posetio jug Srbije koliko sam ja, mnogo govori o odnosu prema ovom delu zemlje i Srbiji uopšte. Biću ponosan ako Makron i Merkelova dođu da obiđu jug, što će biti od velikog značaja za naše građane – istakao je Vučić koji je nakon silaska sa bine na zahtev velikog broja mladih izašao u susret da se fotografišu sa njim.

Predsednik Aleksandar Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara, izjavio da je srećan jer je imao čast da prisustvuje otvaranju najveće manifestacije u Srbiji.

Kada je reč o hapšenju Bogdana Mitrovića, kojeg je kosovska policija privela danas po povratku sa hramovne slave u selu Mušutište, Vučić je rekao da Srbija nije pronašla nikakav pokazatelj da je on uradio bilo šta loše, ali postoje tajne optužbe  protiv Srba i politika koja je usmerena protiv Srbije.

– I kada to otvoreno kažete, onda se pojedinci dignu i počinju da nas napadaju kako rušimo mir i stabilnost regiona. Izgleda da bi neki bili zadovoljniji kada bi Srbija bila slaba i na kolenima. Međutim, takve moram da razočaram, jer će Srbija biti samo snažnija. Nažalost, jačanje će nam doneti i više problema, teraće nas da se stidimo sebe, svoje prošlosti, iako mi imamo najmanje razloga od svih zemalja u regionu da se toga stidimo. Ja ću u četvrtak ići u Brisel da razgovaram, a da li će taj razgovor biti civilizovan i dati rezultate, ne znam. U svakom slučaju, Srbija neće pokleknuti i popustiti – rekao je Vučić. Politika hapšenja Mitrovića je politika zastrašivanja kojom se poručuje „nemoj da obilaziš grobove svojih i nemoj da si otišao da vidiš svoje ognjište“, smatra Vučić.

– Videćemo kako će zapad reagovati na hapšenje Mitrovića, kao i na izjavu hrvatskog premijera. Odaloviću sam poručio da je trebalo da je na tu izjavu trebalo da reaguje oštrije i da ih podseti na zločine koje su činili. Prosto vole da se iživljavaju nad Srbima u svakoj mogućoj prilici. Napadaju me jer sam rekao deci da navijaju za Crvenu zvezdu i Partizan, a ne za Dinamo ili Rijeku. Zar sam pogrešio kada sam rekao da su Crvena zvezda i Partizan veći klubovi od ova dva? Nisam! Napali su me i zato što sam im rekao da će dobiti knjige, jer znaju da čitaju ćirilično pismo. To je izgleda moj najveći zločin – rekao je predsednik.  Kada je reč o napadu pojedinih medija i reketiranju, Vučić smatra da napadi više nemaju granice, da su meta i on i njegova porodica, ali da ga niko neće pobediti i da će otići samo onda kada narod to kaže.  Otvaranju ‘’Roštiljijade’’je prethodio bogat kulturno-umetnički program, koji se nastavlja koncertom Zvonka Bogdana.

Svetski festival posvećen specijalitetima sa roštilja će trajati sedam dana, a osim hrane i muzike, posetioci će moći da vide i izložbu slika, ručnih radova i izložbe kreativnih radionica. Centralni događaj je takmičenje u pripremi velike pljeskavice, a pored toga, odražava se i takmičenje majstora roštilja “Miodrag Gligorijević – Dragi Bure”, kao i takmičenje učenika srednjih ugostiteljskih škola.

Categories: Društvo

Оставите одговор