Hronika

VRANJE: Tribina ‘’Istina o uranijumu’’

Odgovore na pitanja koliko je NATO avijacija u bombardovanju SRJ izbacila projektile sa osiromašenim uranijumom posebno jug Srbije pokušali su sinoć na ovo pitanje odgovor da daju na tribini koja je u organizaciji Udruženja uranijumskih žrtava “Pljačkovica 99″, održana u Domu vojske u Vranju. Na ovoj izuzetno posećenoj tribini pod naslovom ‘’Istina o uranijumu’’ su govorili primarijus dr Radomir Kovačević, autor knjige “Istina o uranijumu” i ambasador SRJ u penziji Vladislav Jovanović.
Doktor Kovačević je na početku svog izlaganja ukazao da je NATO morao da prizna gde jekoristio takvu municiju.
– Oni priznaju da su ispalili 31.000 projektila kalibra 30 milimetara.
Prema procenama naše vojske taj broj je 50.000 projektila iste zapremine iste težine, to je negde oko 15 tona.
Ruski izvori govore  da je u pitanju preko 90.000 projektila težine oko 27 tona.
Moramo da verujemo procenama naše vojske koja je angažovala sve stručne institucije – navodi doctor Kovačević i dodaje da su rezultati istraživanja sa četiri destinacije – Reljan, Borovac, Bratoselce i Pljačkovicagde je gađan repetitor – pokazali da je na tim bombardovanim mestima na jugu Srbije nekoliko desetina hiljada puta koncentracija radioaktivnosti bila veća nego što je to uobičajeno.
Govoreći o razlozima korišćenja municije sa osiromašenim uranijumom u NATO agresiji 1999., Vladislav Jovanović objašnjava da je ta sila koja „odlučila da se ovakvim intervencijama oslobodi viška radioaktivnog materijala koji je preostao posle upotrebe u nuklearnim centralama i izradi nuklearnog oružja”.
– To bi inače morali da deponuju kod sebe i da zagađuju svoju sredinu, to je nešto što je uplanirano u proizvodnji takve vrste oružja, s tim što se svet uverava da to nema nikakve posledice po zdravlje ljudi.
Ta floskula  se uporno pronosi i prodaje i nama i drugima, a jedina je Srbija ta koja je otvorila tu temu – kaže Jovanović. Valja, medjutim, reći da prema procenama stručnjaka godišnje će se broj obolelih od kancera na ovom području povećavati  za 1,8 odsto, što se dovodi u direktnu vezu sa posledicama bombardovanja uranijumom.

Categories: Hronika

Leave a Reply