





U Crkvi Uspenja Presvete Bogodorice u Bratuncu održana je sveta arhijerejska liturgija koju je služio patrijarh srpski Porfirije, u okviru obeležavanja 32. godišnjice stradanja 3.267 Srba u Srednjem Podrinju. Potom je patrijarh Porfirije predvodio litiju koja je krenula od crkve Uspenja Presvete Bogorodice do groblja u Bratuncu, na kome je služio pomen Srednjeg Podrinja i Birča. Liturgiji koju je služio patrijarh sa više arhijereja, prisustvovali su premijer Srbije Miloš Vučević i najviši zvaničnici Republike Srpske (RS) – predsednik RS Milorad Dodik, predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković, kao i ministri u vladama Srbije i Srpske.Prisutni su bili i ministar bezbednosti u Savetu ministara Nenad Nešić, zamenik ministra odbrane u Savetu ministara Aleksandar Goganović, ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov i predstavnici Ambasade Srbije u BiH, kao i veliki broj vernika, navodi Srna.
– Mi znamo šta znači krst Hristov i poći za njim i opredeliti se za njegove vrednosti. To znači i smetnju nekima koji bi hteli sebe da nametnu kao neko pravilo, da se njima pokorimo i usvojimo njihov sistem vrednosti – rekao je patrijarh nakon liturgije koju je služio u okviru obeležavanja 32. godišnjice stradanja 3.267 Srba u Srednjem Podrinju, prenosi Srna. Patrijarh je ukazao da se srpski narod danas sabrao na svetoj liturgiji moleći se Bogu da bude jedno sa Hristom i među sobom i ne dozvoljavajući da veštačke, neispravne i nepravedne granice mogu biti nešto što je distanca među njim.
Vučević: Važno je da se okupljamo i zajednički obeležavamo sve naše žrtve
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekoa je na obeležavanju stradanja Srba u srednjem Podrinju i Biraču da je važno da ujedinjeni obeležimo sve srpske žrtve – da se okupljamo i da pamtimo.
„To je početak naše duhovne obnove“, istakao je Vučević.
Premijer Srbije naglasio je da nije zgoreg ponoviti istinu, jer je važno da se čuje i da se ne zaboravi i da se tako razumeju obimi stradanja našeg naroda na ovim prostorima.
„Tu se radilo o kontinuiranoj, genicidnoj politici prema Srbima. Želeli su da nas kazne zato što smo se naselili na obe obale Drine, jer po njima je Drina granica istočne i zapadne hemisfere, i mi nemamo šta da tražimo sa ove strane Drine. Zato su nas klali, ubijali, raseljavali i u Prvom, i u Drugom, i u poslednjem ratu. Nisu uspeli da slome slobodarsku snagu srpskog naroda“, naglasio je Vučević.
On je upitao kome je mogao biti kriv Vladimir Gajić star samo četiri godine.
„Mnogi civili su na najstrašniji način masakrirani. Bratunac, Kravice, Skelani, Šekovići, Srebrenica, gotovo sva podrinjska sela, gledali su najstrašnije zločine Nasera Orića i njegovih krvnika“, istakao je Vučević.
Dodik: Za Srbe mir je jedina opcija, ali to ne znači da se nećemo braniti
Za nas Srbe mir je jedina opcija, ali to ne znači da se nećemo braniti, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
„Hvala vam što na ovaj način ne dozvoljavamo da se zaboravi, jer drugi žele da to tako bude, da nestane sećanje na stradale Srbe“, istakao je Dodik.
Dodao je da su Srbe najviše ubijali, na njihove najveće praznike.
„Uvek su u nama videli krivce. Zar je krivac bio dečak koji se u svoje selo vratio po svog psa, pa ga zaklali? Nakon 27 godina njegovo telo je pronađeno u masovnoj grobnici. Za ubistvo deteta nijedna kazna nije dovoljna, a kamoli deset godina. Mnogi nisu dočekali ni takvo priznanje. Malo je kuća u Podrinju, koje u proteklom ratu nisu zavijali u crno. Nisu birali, sve je išlo po redu, onako kako su zločinci hteli. Upadali su u selo, palili, njihove komšije, koje su imale usađenu mržnju prema Srbima, ne samo da ih ubiju, nego da svoju mržnju ispolje na njima“, dodao je Dodik.
Kaže da je Svesrpski sabor prekretnica u svemu, te da nije bilo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na ovom planu se ništa ne bi desilo.
„Za nas Srbe mir je jedina opcija, ali to ne znači da se nećemo braniti“, upozorava Dodik.
Napominje, da danas Srbi i u Republici Srpskoj i Srbiji, treba da se okupe oko Vučića, te da polako, ali žustro reagujemo na događaje. Izvor-foto: gencije i portali
Categories: Društvo






