
Gradski hor „Ruzmarin“ formiran je davne 1983. godine i od tada neguje tradicionalnu i starogradsku muziku. Na repertoaru se nalaze i kompozicije iz Makedonije, Rusije, Grčke, kao i drugih naroda Balkana, ali i šire.
Sinoćni koncert, održan u holu Leskovačkog kulturnog centra, otvorila je u ime lokalne samouprave članica Gradskog veća Brankica Stamenković. Ona je istakla da se grad Leskovac trudi da unapredi sve segmente života, a posebno ulaže u kulturu, što se potvrđuje kroz projektno finansiranje svih značajnih aktivnosti u ovoj oblasti.
Predsednik hora, Dragan Cakić, naglasio je da je koncert deo projektne aktivnosti pod pokroviteljstvom grada. Dodao je da je hor znatno podmlađen novim članovima i obogaćen širim repertoarom. Najavio je i radno leto, koje će biti obeleženo gostovanjima na raznim festivalima u zemlji i inostranstvu.
Dirigentkinja hora, Marija Janković, izjavila je da su se članovi hora dugo pripremali za ovaj nastup, te da su na repertoaru bile melodije koje se čuvaju od zaborava i predstavljaju deo kulturnog identiteta našeg naroda.
Koncert su otvorili članovi hora nastupima u duetu, a najveću satisfakciju dobili su kroz aplauze publike, koja je s njima pevušila poznate tradicionalne melodije.
Veče je bilo obojeno i kosovsko-metohijskim pesmama koje bude osećaj ponosa i dostojanstva.
Posebno zanimljiv deo programa bio je i recital najmlađih na temu velikog praznika – Vidovdana.
Poruka koncerta bila je jasna: muzika je maternji jezik ljudskog roda, a bez nje život bi bio prazan i samotan.
