
Frederik X je stupio na presto na sednici vlade u 14.00 časova, nakon što je njegova majka, kraljica Margreta II, potpisala deklaraciju o abdikaciji. U kabinetu su, pored kraljice, bili prisutni ministri vlade i sekretar kabineta, kralj Frederik i njegov sin, prestolonaslednik Kristijan. Televizija je prikazala snimak kako kraljica Margret napušta zamak Kristijansborg automobilom kroz ogromnu gužvu u Kopenhagenu. Smena na prestolu u Danskoj je formalna ceremonija koja zapravo ne zahteva ništa osim potpisa. Dakle, kada je kraljica stavila svoj potpis na dokument, to je značilo da može biti proglašen novi regent.Iyvor-foto:Agencije i portali, Tanjug/Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix via AP
