Site icon BUDITE U TOKU

EKONOMIJA: Stručnjaci za energetiku upozoravaju: Neke zemlje ‘’Zapadnog albana delaju na svoju ruku“?!

Ono što se u poslednje vreme naslućivalo i očekivalo upravo se realizuje dok pojedinci iz EU ‘’zatvaraju oči’’ i smušeno ćute, kaže svetski energetski ekspret Ernest Raumond i dodaje da je Evropa otcepila i struju: Lažna država Kosovo od 20. aprila i zvanično više neće biti u regulatornom bloku „Elektromreže Srbije“ Naime, kako tvrdi ovaj stručnjak ali i više izvora u EU za Ekonomist od 20. aprila, Kosovo više neće biti deo regulatornog bloka „Elektromreže Srbije“, koju čine Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija. Istupanje iz ovog energetskog bloka i pripajanje Albaniji potpisano je 3. decembra prošle godine u Tirani, čime je grubo prekršen Briselski sporazum. Paraf na dogovor stavili su Operator sistema, transmisije i tržišta električne energije Kosova KOSTT i albanski Operator prenosnog sistema OST. Briselski sporazum predviđa da Kosovo bude zasebna energetska kontrolna oblast, ali uz uslov da se formiraju dve srpske kompanije na severu KiM. Osnivači bi bili „Elektroprivreda Srbije“ i Zajednica srpskih opština, koja ni dan-danas nije formirana. Sporazum je potpisan uz znanje Evropske mreže operatora prenosnih sistema električne energije. Kako, izmedju ostalog, navode beogradski mediji i portali, da će do ovoga doći, znali su i ljudi u Elektromreži Srbije. To je bar izjavio u jednom od razgovora i Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice. Čini se da je naša zemlja malo šta mogla da uradi da ovaj sporazum, koji se dugo spremao, spreči. Kopač je tada izjavio i da je najveći problem između EMS i KOSTT to što su se nagomilali veliki međusobni dugovi.- Srbija je lider u svom bloku i ona ima zadatak da na nivou proizvodnje struje isprati bilo kakav minus ili deficit energije – objašnjava naš stručnjak za energetiku. – Svaki manjak Srbija nadoknađuje, a onda naplati od onog ko napravi manjak. To, međutim, nikada nismo mogli da uradimo od Kosova, kada su „krali“ struju, ali smo te troškove morali da pokrijemo zbog Evrope, prenose beogradski mediji i portali.

Exit mobile version