Pvodom Svetskog dana slobode medija, koji se obeležava danas, strukovna udruženja i sindikati ukazali su na nepovoljan položaj novinara. Istovremeno, zaštitnik građana i poverenik za informacije od javnog značaja čestitali su novinarima njihov dan, pozivajući nadležne da se uzdrže od pritisaka na medije a redakcije da poštuju načela struke.
Udruženje novinara Srbije pozvalo je novinare i medijske radnike da danas od 11.55 do 12 sati prekinu program u elektronskim medijima i da objave proglas UNS-a. U njemu se, kako prenose agencije, navodi se da su u godini za nama vlast, ali i opozicija, demonstrirali bahat odnos prema novinarima i medijima, da su urednici ekspresno smenjivani ili nezakonito otpuštani, a novinari diskriminisani zbog uređivačke politike svojih redakcija.
„Izlazak države iz vlasništva u medijima lokalne vlasti iskoristile su za drastično smanjenje finansiranja medija i tako izvršile dodatni pritisak na njihovu slobodu, što za posledicu ima siromašenje medija, njihovu zavisnost od centara moći, tabloidizaciju, pad etičkih standarda, autocenzuru i visok nivo klijentelizma”, ističu u UNS-u.
Ovo udruženje je, između ostalog, pozvalo Vladu Srbije da inicira dijalog o važnim pitanjima medijskih sloboda, da što pre reši status novinske agencije Tanjug i dovrši privatizaciju „Večernjih novosti” i „Politike” i da pruži podršku kako bi što pre bila podignuta optužnica za ubice jagodinskog novinara Milana Pantića i rasvetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović.
Rasvetljavanje ubistava novinara i uslove za slobodan rad medijskih poslenika zatražili su i Nezavisno udruženje novinara Srbije i Granski sindikat medija „Nezavisnost”, koji od vlasnika medija zahtevaju takođe da poboljšaju „ponižavajuće radne i životne uslove zaposlenih u medijskim kućama”. Ističući da finansijski i politički centri moći medije u Srbiji koriste kao sredstvo kreiranja javnog mnjenja u skladu sa svojim, uskim i sebičnim interesima, iz NUNS-a su upozorili da „vlast i dalje okleva s rekonstrukcijom medijskog zakonodavstva”.
Povodom 3. maja oglasio se i vršilac dužnosti zaštitnika građana Miloš Janković, koji je u saopštenju poručio da su slobodni, nezavisni i objektivni mediji neizostavna i nezamenjiva osnova demokratskog društva. On je pozvao nosioce političkih i javnih funkcija da se uzdrže od svakog oblika pritiska i uticaja na urednike, uređivačku politiku i novinare, a medije da neguju i razvijaju princip odgovornog, nepristrasnog i istinitog novinarstva. Članovima novinarskih udruženja Svetski dan slobode medija čestitao je i Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, naglasivši da se mora znati ko su vlasnici glasila i da moraju biti dostupne sve informacije o finansiranju medija iz javnih izvora.
„Profesionalne asocijacije novinara morale bi da smanje ogroman raskorak između profesionalnih, etičkih standarda upisanih u novinarske kodekse i praktičnog delovanja nekih medija koji sa tim standardima gotovo da i nemaju veze”, rekao je Šabić.
S druge strane, Sindikat novinara Srbije izneo je stav da je potpisivanje granskog kolektivnog ugovora koji će štititi radna i profesionalna prava novinara jedini način da se postignu medijske slobode. U proglasu SINOS-a ukazuju se da je i Međunarodna federacija novinara (IFJ) na osnovu istraživanja potvrdila da u sredinama gde postoje sindikati i kolektivni ugovori novinari i medijski radnici imaju jača radna prava, veće plate i bolju zdravstvenu zaštitu.Izvor:Agencije

