Site icon BUDITE U TOKU

LESKOVAC: 70 godina od savezničkog bombardovanja

Spom.zrtvama bombard1

Polaganjem venaca i cveća u Leskovcu je obeleženo 70 godina od kada je saveznička alijansa u Drugom svetskom ratu bombardovala Leskovac i do temelja srušila jezgro grada.


Na Leskovac je 6. septembra 1944. godine oko podneva palo 69 tona „tepih bombi“.
Iako su procene da je tada poginulo između dve i četiri hiljade ljudi, konačan broj do današnjih dana nije utvrdjen ali se pretpostavlja da je više od pet hiljada žitelja grada na veternici u ovom bombardovanju stradalo.
Srušeno je 84 objekata u gradu, među kojima i zgrada Gimnazije i više hotela i višespratnica.

Exit mobile version